Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zájemců o příští prezidentské volby přibývá, sázkaři nejvíc věří Andreji Babišovi

Prezidentu Miloši Zemanovi skončí druhý prezidentský mandát v roce 2023, podle Ústavy už potřetí v řadě kandidovat nemůže. Už nyní tak některé osobnosti oznámily kandidaturu na hlavu státu. Jsou mezi nimi i neúspěšní kandidáti z poslední volby v roce 2018, nynější senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Podle vypsaných kurzů ale sázkové kanceláře nejvíce věří v úspěch premiéra Andreje Babiše.

Nejnovější kandidátkou na prezidentský post je advokátka Klára Long Slámová. „Chci pokračovat v tom, co dělám dvacet let. Nejen pomáhat lidem, ale ukázat jim, že mnoho věcí lze docílit dialogem,“ uvedla Slámová v rozhovoru. Během své kariéry obhajovala například Jiřího Kajínka, soudce Josefa Košelu, který byl podezřelý z nákupu dětské pornografie nebo bývalého šéfa Ku-klux-klanu Davida Dukea.

Zájem o účast v prezidentské volbě oznámil také podnikatel a moderátor Jaromír Soukup. Možnou kandidaturu naznačil i hudebník a někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Zvažuje ji rovněž rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Dále se jako o možných kandidátech mluví o předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefu Středulovi nebo o šéfovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhém. Premiér Babiš stejně jako bývalý poslanec Miroslav Kalousek kandidaturu zatím nepotvrdili, ale ani výslovně nevyloučili.

Dle bookmakerů tří největších sázkových kanceláří na kurz vítězí premiér Babiš, v závěsu za ním se pak umístil generál Pavel a exprezident Václav Klaus. Čtvrtá je Nerudová a za ní Fischer. Vsadit si ale mohou lidé i na méně pravděpodobné postavy, jako je omilostněný vrah Jiří Kajínek nebo mluvčí současného prezidenta Jiří Ovčáček. Kdo vsadí na exministra zdravotnictví Romana Prymulu, svou sázku může znásobit nejvyšším kurzem 1:4000.