Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Biden chce elektrifikovat vládní flotilu, včetně pancéřované limuzíny

Americký prezident Joe Biden oznámil elektrifikaci vládní flotily, která se skládá z více jak 650 tisíc vozů. Elektřina by měla pohánět i vozový park Bílého domu, včetně speciální pancéřované prezidentské limuzíny, zvané Beast (překl. Bestie). Flotila by v rámci administrativy „Buy American“ měla být nahrazena elektromobily vyrobenými ve Spojených státech.

„Federální vláda vlastní obrovskou flotilu vozidel, kterou nahradíme čistými elektrickými vozidly vyrobenými americkými pracovníky právě tady v Americe,” řekl Biden s tím, že „společně to bude největší mobilizace veřejných investic do nákupu, infrastruktury a výzkumu a vývoje od druhé světové války”.

Největší podíl ve vládní flotile mají klasické civilní vozy, kterých má být asi 245 tisíc, součástí celkového čísla jsou ale například i pick-upy či dodávky. Jen flotila pošty čítá 225 tisíc vozidel. Součástí plánu je elektrifikace také 173 000 armádních vozidel bez bojových speciálů.

Například americká pošta využívá dodávky Grumman LLV z konce 80. let minulého století. Tak stará vozidla si samozřejmě žádají častou údržbu. Elektrické dodávky by měly kromě ekologického aspektu také snížit jak provozní, tak i servisní náklady. Prezidentův plán ovšem vyžaduje investici v miliardách do instalace 550 tisíc dobíjecích stanic pro elektromobily v USA.

Joe Biden je velkým fanouškem elektrifikace, což ostatně neskrýval již v prezidentské kampani, ve které zdůrazňoval i ochranu klimatu. V rámci „Buy American“ má Biden v plánu vytvořit v automobilovém sektoru milion nových pracovních míst a učinit USA světovou jedničkou ve výrobě elektrických vozidel a jejich vstupních komponent.