Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident otevřel v Lánské oboře novou lávku, návštěvníci z ní mohou pozorovat jelena Standu

Prezident Miloš Zeman dnes ve 12 hodin otevřel novou lávku v Lánské oboře a slavnostně přestřihl pásku. Lávka bude součástí obůrky Lány, kde mohou návštěvníci v teplých měsících pozorovat chování místní zvěře v jejím přirozeném prostředí. Jedním z místních obyvatel je i jelen Standa, který tu našel útočiště po vyhoštění ze šumavské Kvildy.

„Jsem rád, že jsem tady, protože mám Lánskou oboru rád. Dokonce v mém pokročilém věku ji považuji za nejkrásnější místo na zemi. A že už jsem několik krásných míst navštívil,“ řekl prezident v krátkém proslovu. Řediteli Lánské obory poděkoval za jeho starost o celé místo.

Kromě lánské obory je součástí letního sídla českých prezidentů také rozsáhlý anglický park, rybník Bahňák, velký palmový skleník nebo vodní nádrž Klíčava. Zámecký park byl založen okolo roku 1770. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika, jehož nejvýraznější stopou je především zeď na východní straně při hrázi rybníka, jejíž součástí je impozantní kašna.

Jelen Standa byl v roce 2018 do Lánské obory přesunut z návštěvnického centra v šumavské Kvildě. Stalo se to poté, co napadl a mírně poranil jednoho z návštěvníků. Národní park jelena Standu po incidentu odsoudil k smrti, tomu ale zabránila petice s více než 30 tisíci podpisy.