Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Trestní stíhání Zemanova kancléře pokračuje, státní zástupce zamítl stížnost

Trestní stíhání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře pokračuje. Státní zástupce zamítl jeho stížnost. Policie kancléře viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie, laicky řečeno z dotačního podvodu. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Vedoucí kanceláře prezidenta republiky trvá na tom, že žádný trestný čin nespáchal.

„Krajské státní zastupitelství v Brně – pobočka Zlín sděluje, že v trestní věci dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie v souvislosti s poskytnutím dotace Úřadem regionální rady soudržnosti Střední Morava na výstavbu penzionu státní zástupce zamítl stížnost 53leté fyzické osoby proti usnesení o zahájení trestního stíhání – bližší informace k trestní věci se podávat nebudou,“ uvedl mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Mynář v pátek kauzu okomentoval s tím, že nežádali státního zástupce o zrušení trestního stíhání, ale požádali dozorující státní zastupitelství, aby se vyjádřilo k místní příslušnosti. Považuje totiž za logické, aby případ dozorovalo státní zastupitelství v Olomouci, a ne v Brně. „Pomalu si zvykám na to, že v České republice je jedna sorta, kteří se jmenují státní zástupci, pro které zákonné normy České republiky neplatí,“ poznamenal kancléř.

Mynářova firma Clever Management v minulosti získala evropskou dotaci šest milionů korun na jeho stavbu penzionu. Po kontrole financování, při které úřad narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi firma neuvedla, že stavba byla už dříve dotována ministerstvem školství. Tuto dotaci obdrželo občanské sdružení Chřibák, které stavbu zahájilo.