Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad loni ze státního rozpočtu utratil o čtvrt miliardy více, než bylo v plánu

Sněmovní rozpočtový výbor se tento týden zabýval hospodařením Kanceláře prezidenta republiky v loňském roce. Pražský hrad loni utratil ze státního rozpočtu 654,4 milionu korun, což bylo proti schválenému rozpočtu o 235 milionů korun víc. Za navýšením rozpočtu stály hlavně dopady pandemie covidu.

Správa Pražského hradu loni dostala navíc 215 milionů korun kvůli propadu příjmů z turismu, pronájmu a nižšího zájmu o konání společenských akcí. Další peníze navíc obdržela prezidentská kancelář na řešení kůrovcové kalamity v lánské oboře a na financování projektu Podpora biodiverzity a obnova krajinné struktury v Lánské oboře II.

V rámci investic směřovalo například na rekonstrukci rezidence v Královské zahradě téměř 20 milionů korun, na stavební úpravu objektů na Vikárce šlo zhruba 30 milionů. Mezi další investice patřil přesun trafostanice a vybudování nového vstupu do kolektorů za 12 milionů korun. Do obvodové ochrany Pražského hradu směřovalo na investice 544.500 korun, investice do kamerového systému stála 157.000 korun.

Vedoucí prezidentské kanceláře poslancům zvýšené výdaje vysvětlit nepřišel, z jednání se omluvil. Místo něj předstoupil před poslance jeho zástupce Petr Mužák. Sněmovní výbor nicméně doporučil Sněmovně, aby loňské hospodaření Hradu schválila.