Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Joe Biden zahájil svou první zahraniční cestu, setkal se s královnou Alžbětou II.

Americký prezident Joe Biden ve středu přistál ve speciálu Air Force One na letišti britského letectva v Mildenhallu, čímž zahájil svou první zahraniční cestu jako šéf Bílého domu. Setkal se s britským premiérem Borisem Johnsonem a také s královnou Alžbětou II. Tento týden se zúčastní summitu skupiny G7 a také zasedání NATO v Bruselu.

Britská královna Alžběta II. přivítala amerického prezidenta a jeho manželku Jill na zámku Windsor a společně si dali čaj. Královna se s Bidenovými setkala již v pátek večer na recepci pro představitele skupiny G7 a jejich partnery. Po setkání s královnou, které trvalo hodinu, Biden novinářům řekl, že mu britská královna připomněla jeho matku a že se ho při setkání ptala na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Nemyslím si, že by se urazila, ale připomněla mi moji matku, svým vzhledem a velkorysostí,“ uvedl. Dodal, že je nesmírně laskavá a skvěle a dlouho si popovídali. Potvrdil také, že panovnici pozval do Bílého domu. Za 69 let jejího panování se v USA vystřídalo 14 amerických prezidentů, z nichž se setkala se všemi, kromě Lyndona B. Johnsona.

Biden před odletem z Washingtonu novinářům řekl, že cílem cesty je dát najevo Rusku a Číně, že USA a Evropa udržují těsné vztahy. Podle pozorovatelů se bude snažit přesvědčit tradiční spojence USA, že se mohou spolehnout na Washington jako na stabilního partnera po čtyřletém prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který řadu diplomatických vztahů přerušil.

Biden při projevu na základně Mildenhall zdůraznil, že závazky Washingtonu vůči NATO jsou „pevné jako skála“ a všichni mají počítat s tím, že „Spojené státy jsou zpět“.