Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo financí rozhodlo, že kancléř Mynář nemusí vracet 6 milionů dotace na penzion

Firma prezidentova kancléře Vratislava Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Rozhodlo o tom ministerstvo financí v čele s ministryní Alenou Schillerovou (ANO). V souvislosti s přidělením dotace, kterou Mynářova firma dostala v roce 2011, obvinila policie Mynáře letos v únoru z dotačního podvodu a z poškozování finančních zájmů EU.

„Žádné podrobnosti říct nemohu, protože je nevím,“ uvedla na dotaz ČTK Schillerová na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády. Rozhodování, že Mynářova firma nemusí vracet dotaci ve výši 6 milionů korun na dostavbu penzionu v Osvětimanech, bylo podle ní učiněno na striktně úřednické expertní úrovni. „Rozhodovali určitě podle zákonů a svého svědomí,“ dodala ministryně.

Prověrku přidělené podpory provedl dotační úřad v roce 2019 poté, co na nesrovnalosti ve vyplacených dotacích upozornili Reportéři ČT a protikorupční organizace Transparency International. Ta kvůli tomu podala také trestní oznámení.

Na vybudování penzionu v Osvětimanech byly získány hned dvě problematické dotace, jedna v hodnotě 13 milionů a druhá 6 milionů korun. První zmíněnou dotaci obdržel od Ministerstva školství v roce 2007 spolek Chřibák, ve kterém kancléř Mynář působí jako hospodář. Dotace byla určena na ubytovnu pro sportovce, ze které však na konci roku 2008 stála pouze hrubá stavba.

Právě tato hrubá stavba pak pronájmem přešla na firmu hradního kancléře CLEVER MANAGEMENT s.r.o., která si již chystala podklady pro další dotaci z ROP Střední Morava, aby na místě ubytovny mohla vybudovat penzion s wellness centrem. CLEVER MANAGEMENT s.r.o. nakonec tuto dotaci skutečně v roce 2009 od Regionálního operačního programu obdržela.

„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ komentovala tehdy svá zjištění organizace Transparency International. Mynář své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.