Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nejvyšší správní soud bude rozhodovat, zda je Pražský hrad veřejným prostranstvím

Nejvyšší správní soud (NSS) se bude zabývat spornou otázkou, zda jsou plochy na Pražském hradě veřejným prostranstvím, či nikoliv. Městský soud sice dal za pravdu obecně prospěšné společnosti Kverulant, která usiluje o otevření Hradu veřejnosti, proti tomuto verdiktu ale podalo ministerstvo vnitra a Správa Pražského hradu kasační stížnosti.

Prezident Miloš Zeman počátkem října loňského roku zcela uzavřel celý areál Pražského hradu. Zákaz vstupu pak platil půl roku. Hrad byl veřejnosti otevřen až letos v květnu, současně s tím byly také po pěti letech zrušeny plošné bezpečnostní kontroly.

Kverulant označil uzavření Pražského hradu „ukázku arogantního a papalášského chování“. Prezidenta nejprve dopisem vyzvala ke zpřístupnění areálu. Pak se rozhodla uspořádat na Pražském hradě shromáždění, kvůli kterému se začal situací zabývat Městský soud. Ten konstatoval, že Hrad je veřejné prostranství a uzavření areálu nemá oporu v zákoně.

Proti rozhodnutí podal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) společně se Správou Pražského hradu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ve stížnosti poukazuje na to, že areál je obklopený hradbami, přístupný jen střeženými branami, vzhledem k sídlu prezidenta má významná bezpečnostní specifika a v minulosti nebyl konsenzuálně vnímaný jako místo setkávání veřejnosti či místo konání veřejných shromáždění. Jde prý hlavně o sídlo hlavy státu, kulturní památku a turistický cíl.

„Neshledáváme pak veřejné subjektivní právo, respektive soudně vymahatelný nárok na změnu takového určení soudní cestou. Krom bezpečnostních, památkových a dalších hledisek jde do značné míry o rozhodnutí politické, nikoliv právní,“ argumentuje