Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Biden a Putin se setkali v Ženevě, jednali o návratu velvyslanců i útocích hackerů

Americký prezident Joe Biden se ve středu setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednání v Ženevě se zúčastnily rozšířené delegace obou stran, setkání prezidentů trvalo přes čtyři hodiny. Hlavními tématy byl návrat vzájemně vyhoštěných velvyslanců, jaderné zbraně či kybernetický bezpečnost.

Jednání ve vile La Grange bylo rozděleno do dvou částí. Té úvodní se účastnili se kromě hlav států také ministři zahraničí Spojených států a Ruska Antony Blinken a Sergej Lavrov. Po přestávce se k nim připojili další členové obou delegací.

Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že tón jednání s šéfem Bílého domu byl konstruktivní, nikoli nepřátelský. Na otázku, zdali se zlepší vztahy mezi oběma velmocemi, Putin odpověděl neurčitě. „Tězko říct zdali se zlepší, ale byl tam záblesk naděje pro vzájemnou důvěru,“ uvedl ruský prezident. Svůj protějšek označil šéf Kremlu za konstruktivní a zkušený.

„Řekl jsem prezidentu Putinovi, že moje agenda nemíří proti Rusku ani nikomu jinému. Je tady pro americký lid,“ řekl po jednání americký prezident Joe Biden. Dodal ovšem, že „na stole“ budou vždy také lidská práva. USA prý budou nadále vyjadřovat obavy v souvislosti s případem ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, který byl loni otráven a nyní je ve vězení po odsouzení za zpronevěru. Pokud by Navalnyj zemřel, následky pro Rusko by byly „zničující“, dodal prezident USA.

Šlo o první setkání prezidentů obou velmocí od Bidenova převzetí úřadu letos v lednu. Kromě výměny názorů si hlavy států vyměnily také dárky – Biden obdržel stolní psací soupravu zdobenou v tradičním ruském stylu chochloma, Putin dostal od svého protějška křišťálovou sošku amerického bizona a na míru vyrobené “pilotky”, tedy sluneční brýle klasického amerického stylu, v jakých se často na veřejnosti objevuje prezident Biden.