Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal šest zákonů, od roku 2025 nebude třeba vozit řidičský průkaz

Prezident republiky Miloš Zeman dnes podepsal šest zákonů. Týkají se například elektronizace kontroly řidičů, nových pravidel kurzarbeitu či automatického zavedení datových stránek pro občany. Zeman stvrdil i nová pravidla pro práci s rizikovými stroji či novelu, která umožní, aby si realitní makléři, jimž zanikla živnost pro nesplnění nových zákonných požadavků, mohli podnikání obnovit.

Nový zákon počítá od roku 2025 s elektronizací kontroly řidičů. Bude možná bez nutnosti předkládání řidičského průkazu, potřebné údaje budou moci policisté ověřovat přímo v centrálním registru řidičů dálkovým způsobem. Řidičům tak při kontrole postačí jen občanský průkaz.

Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bude zavedeno až od roku 2023. Původně se počítalo s dřívějším datem, odklad má umožnit lepší informovanost občanů. Datové schránky budou občanům zavedeny do dvou týdnů po použití jejich elektronické identity. Datovou schránku bude možné do dvou týdnů deaktivovat a vyhnout se tak tomu, že úřady budou lidem bez jejich vědomí do schránek posílat informace a rozhodnutí.

Novelizace upravuje pravidla takzvaného kurzarbeitu, podle nichž zaměstnanci budou moci být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše ale rok. Zaměstnavatelé zaplatí pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně osmdesát procent jejich výdělku. Stát firmám poskytne čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Kurzarbeit bude moci spustit vláda při ohrožení zaměstnanosti po projednání v tripartitě. Přikročit by k němu mohla po přírodní pohromě nebo kybernetickém útoku, při epidemii i v době ohrožení ekonomiky.

Realitní makléři museli podle zákona změnit do začátku letošního března živnost z volné na vázanou. Někteří zprostředkovatelé potřebovali k přeměně zkoušku. Předkladatelé novely tvrdili, že část z nich ji kvůli vládním protikoronavirovým restrikcím nemohla vykonat. Makléři, kterým volná živnost zanikla, budou moci po účinnosti novely ohlásit živnostenskému úřadu živnost vázanou. Splnění podmínek odborné způsobilosti budou muset úřadu doložit do konce roku.