Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Írán má nového prezidenta. Vítězem voleb je ultrakonzervativní soudce Ebráhám Raísí

Páteční prezidentské volby v Íránu vyhrál ultrakonzervativní soudce Ebráhím Raísí. S odkazem na definitivní výsledky to dnes oznámilo ministerstvo vnitra, podle nějž Raísí získal v prvním kole skoro 62 procent hlasů. Volby však provázel rekordní nezájem voličů. K urnám jich přišlo necelých 49 procent, nejméně od založení íránské islámské republiky v roce 1979.

Raísí, který platí za zapřisáhlého odpůrce Západu, je zastáncem islamizace univerzit, omezení přístupu k internetu i cenzury západní kultury a genderové segregace na pracovním trhu. Při startu kampaně tvrdil, že přichází jako nezávislý, aby změnil řízení země a bojoval s chudobou, korupcí, ponižováním a diskriminací.

Raísímu už k zisku mandátu poblahopřáli jeho soupeři, gratulace přicházejí do Teheránu také ze zahraničí, mimo jiné od islamistů, Turecka či z Moskvy. Výsledek hlasování naopak ostře odsoudil Izrael.

Ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že velkým vítězem voleb je „íránský lid, protože znovu povstal proti propagandě úplatných médií nepřátel“. Končící prezident Hasan Rouhání svému nástupci pogratuloval: „Budeme podporovat zvoleného prezidenta a plně s ním spolupracovat v dalších 45 dnech, po nichž se nová vláda ujme vedení.“

Izrael připomněl, Raísí byl jedním z aktérů masových poprav na konci irácko-íránské války v roce 1988, při kterých přišly o život tisíce lidí. Raísí byl členem tribunálu, který rozsudky smrti vynášel. Mnoho vězňů ale bylo popraveno i bez rozsudku.

Raísí bude prvním íránským prezidentem, na něhož se vztahují americké sankce ještě před nástupem do úřadu. Uvaleny na něj byly právě kvůli jeho roli při popravě politických vězňů v roce 1988.