Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

ČSSD chce zavést právo na eutanazii, u Zemana tvrdě narazila. Zákon bude vetovat

Sociální demokracie představila své programové priority pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny, respektive až do roku 2030. Je mezi nimi výrazné zdanění bohatých občanů, zavedení bankovní daně, rozvoj bezplatného českého školství, a také zavedení práva na eutanazii, neboli asistovanou sebevraždu. Proti eutanazii se ostře ohradil bývalý předseda ČSSD, prezident Miloš Zeman.

Zřejmě v duchu hesla „slibem nezarmoutíš“ ČSSD svým voličům pro nadcházející roky nabízí jako programové priority bezplatné a dobře fungující školství, žádnou privatizaci zdravotnictví, zavedení bankovní daně a zdanění bohatých.

„Zavedeme daně z obřích majetků nad 100 milionů korun se sazbou 1 % ročně, inspirujeme se v Německu. Progresivní zdanění příjmů fyzických osob je nezbytné pro nápravu změn schválených ANO a ODS v roce 2020. Kvůli nim největší daňové břemeno padá na lidi ze střední třídy, zatímco ti bohatí budou mít více peněz. Uděláme to tak, aby se daně nezvedly nikomu do trojnásobku průměrné mzdy,“ slibují sociální demokraté.

Vedle toho ČSSD také přislíbila, že bude prosazovat zavedení eutanazie v Česku. „Budeme směřovat k uzákonění práva na eutanazii u nevyléčitelně nemocných osob. Současný stav ‚turistiky‘ za eutanazií do zahraničí není důstojný. Předpokladem bude dokonalé právní ošetření celého postupu tak, aby nedocházelo k zneužívání systému,“ stojí v programu ČSSD.

Prezident Zeman je dlouhodobým odpůrcem na zavedení práva dobrovolného odchodu ze světa. Naopak prosazuje rozšiřování hospicové péče pro nevyléčitelně nemocné a umírající. „Jednoznačně jsem deklaroval, že jsem proti zavedení eutanazie. Důležité je podporovat paliativní léčbu. Pokud by byla eutanazie poslanci schválena, slíbil jsem, že takový zákon budu vetovat,“ citoval prezidenta tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.