Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Filipínský prezident pohrozil občanům: Nechte se očkovat, nebo vás nechám zavřít

Filipínský prezident Rodrigo Duterte pohrozil občanům, kteří se odmítnou nechat očkovat proti koronaviru, vězením. Dosud si ve 110milionové zemi přišly pro vakcínu jen dva miliony lidí, což představuje jen necelá dvě procenta populace. Na Filipínách dosud na covid.19 zemřelo přes 23 tisíc, denní přírůstky nakažených se pohybují kolem šesti tisíc.

„Vyberte si. Buď se půjdete očkovat, nebo vás nechám zavřít,“ řekl prezident v pondělním televizním projevu. Naštvaly ho zprávy o poloprázdných vakcinačních centrech v metropoli Manile. Od vedení měst si dle svých slov nechá sepsat seznam těch, kteří se k vakcinaci nedostaví dobrovolně.

„Nepochopte mě špatně, v této zemi panuje krize a nouzový stav. Jestli se nechcete nechat naočkovat, nechám vás zavřít a píchnu vám vakcínu do zadku,“ hrozil Duterte a připojil: „Když nebude souhlasit s očkováním, opusťte Filipíny. Jeďte do Indie nebo někam, když chcete. Nebo do Ameriky.“

Na Filipínách je povolené očkování téměř všemi dostupnými vakcínami. Kromě Kromě Pfizeru schválil místní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro nouzové využití také vakcíny AstraZeneca, Sinovac, Sputnik V, Johnson & Johnson, Covaxin, Moderna a Sinopharm.

Očkování na Filipínách oficiálně nadále zůstává dobrovolné, což potvrdil i tamní ministr spravedlnosti Menardo Guevarra. „Věřím, že prezident pouze použil silná slova, aby zdůraznil, že je potřeba se nechat naočkovat a co nejdříve dosáhnout kolektivní imunity,“ hájil prezidenta Guevarra. Ani přes bonusy v podobě jídla nebo slev v obchodech se však vládě nepodařilo přesvědčit k vakcinaci dostatek občanů.