Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Občanské průkazy s otisky prstů a příjmení bez koncovky -ová. Zeman podepsal dvě novely

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal novelu zákona o občanských průkazech a novelu zákona o matrikách. První změna umožní vydávání občanských průkazů obsahující čip s otisky prstů, druhá pak dává ženám možnost nechat si od příštího roku zapsat své příjmení v mužském tvaru.

Novelizace zákona o občanských průkazech nabude účinnosti 2. srpna v souladu s nařízením Evropského parlamentu. Podle něj součástí občanských průkazů bude muset být i strojově čitelná část, aby doklady splňovaly minimální bezpečnostní normy v podobě, jak je stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Občanské průkazy tak budou nově obsahovat čip s nahranými otisky prstů, který má zabránit zneužití a padělání dokladů. Podle zákona už také nebudou v občanském průkazu zapisovány některé údaje, jako je akademický titul nebo rodné číslo. Jako identifikátor bude sloužit číslo občanského průkazu, z něhož na rozdíl od rodného čísla nelze vyčíst další osobní údaje.

Novela zákona o matrikách pak ruší podmínky pro nepřechylování ženských příjmení. Zatímco doposud měly možnost mít nepřechýlené příjmení pouze cizinky, ženy provdané za cizince, případně Češky s trvalým pobytem v zahraničí, novela dává tuto možnost všem ženám. Podle iniciátorky změny ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (za ANO) vzrůstá zájem žen zvolit si nepřechýlené příjmení, čemuž stávající právní úprava brání a vytváří nerovné postavení.