Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Manželka zavražděného haitského prezidenta: Muže rozstříleli jako řešeto

Manželka haitského prezidenta Jovenela Moïseho, kterého ve středu nad ránem v jeho rezidenci zavraždilo ozbrojené komando, jeho členy označila za zbabělce. Martine Moïseová v prvním prohlášení po útoku uvedla, že nájemní vrazi chtěli prezidenta a jeho rodinu zabít kvůli tomu, že v zemi budoval infrastrukturu a organizoval volby.

„Musíte být zbabělými notorickými kriminálníky, že jste zabili prezidenta Jovenela Moïseho, aniž byste mu dali šanci promluvit,” řekla prezidentova manželka v prohlášení v kreolštině zveřejněném na twitteru. Sama při útoku utrpěla těžké zranění a byla převezena do Miami na Floridě.

Podle haitské policie prezidenta zavraždilo 28členné komando tvořené částečně bývalými příslušníky kolumbijské armády. Většinu jeho členů dopadla, několik je ale dále na útěku. Stále není jasné, kdo a proč si komando najal.

Jimmy Cherizier, který vede na Haiti mocné uskupení gangů G9, v neděli vyzval členy své organizace a další obyvatele ostrovního státu, aby se kvůli vraždě Moïseho neprodleně zmocnili ulic. Cherizier již na konci června oznámil, že chce na Haiti vyvolat revoluci proti politickým a podnikatelským elitám. Cherizier se prezentuje jako vůdce místních komunit, který supluje nedostatky státu.