Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že šířením dezinformací „Facebook zabíjí lidi“

Americký prezident Joe Biden se v rámci svého tažení proti dezinformacím velice kriticky vyjádřil o Facebooku a dalších společenských platformách. Prohlásil, že nečinnost sociálních sítí zabíjí lidi, protože pandemie a s ní vznikající mutace se šíří především mezi neočkovanými lidmi.

Toto agresivní prohlášení je zřejmě součástí širší kampaně Bidenovy administrativy, která tlačí na to, aby Facebook a další sociální sítě důrazněji bojovaly proti šíření dezinformací. Prezident Biden tak ostřejšími slovy zopakoval podobnou zprávu šéfa amerického Úřadu pro veřejné zdraví. Podle ní se dvě třetiny lidí nenechají očkovat právě kvůli dezinformacím ze sociálních médií.

Poradce prezidenta Bidena pro oblast zdravotnictví Vivek Maurthy již dříve upozorňoval na to, že základním problémem může být obyčejné tlačítko Like, jehož obdobu má většina sociálních sítí. Díky němu šíří algoritmy sociálních sítí jakékoliv sdělení bez ohledu na jeho pravdivost nebo relevanci velmi rychle. Stačí pouze, aby daný příspěvek měl dostatečný počet označení Like. Dle dlouhodobých průzkumů se tímto způsobem nejrychleji šíří sdělení nabitá emocemi, nikoliv často poměrně suchá, vědecká fakta.

Společnost Facebook se proti nařčení prezidenta Bidena pochopitelně ohradila. Podle zástupce Facebooku se výrok amerického prezidenta nezakládá na faktech. Uvedl, že naopak Facebook pomáhá v šíření osvěty, informací o covidu a vývoji epidemie z oficiálních zdrojů si po celém světě podle něj prohlédly více než dvě miliardy uživatelů. Zároveň také více než tři miliony obyvatel USA našly díky Facebooku nejbližší očkovací centrum.