Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zvýšení rodičovského příspěvku a vyšší daňové slevy na děti

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o státní sociální podpoře, která zvyšuje přídavky na děti přibližně o čtvrtinu. Díky nové úpravě na ně také dosáhne více rodin. Vzroste i daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Podle nové úpravy bude dávky vyřizovat úřad práce v místě skutečného bydliště a nikoli trvalého bydliště uvedeného např. v občanském průkazu.

Přídavky na děti vzrostou o 26 procent. Nárok budou mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo dosavadního 2,7násobku, a to zpětně od července. Na přídavky má v současnosti nárok zhruba desetina dětí, nově by to měla být pětina. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) vyjde navýšení státní kasu na 5,5 miliardy korun ročně.

Nyní děti dostávaly 500 korun měsíčně, od 6 do 15 let věku pak 610 korun. Dávka pro studenty ve věku od 15 do 26 let činila 700 korun za měsíc. Podle novely se bude nově vyplácet podle věku dítěte 630 korun, 770 korun a 880 korun. Další změnou je, že výdělek ze studentské praxe či brigády se nebude započítávat do posuzovaného příjmu a rodina kvůli tomu o přídavky na děti nepřijde.

Daňové zvýhodnění na druhé a další děti vzroste asi o 15 procent. U druhého dítěte bude činit daňová sleva 22 320 korun ročně místo nynějších 19.404 korun. U dalších dětí vzroste z 24 204 korun na 27 840 korun za rok. Daňovou slevou by měl státní rozpočet přijít zhruba o 2,5 až 2,7 miliardy korun.

Při narození dalšího dítěte se bude podle novely rodičům jednorázově doplácet nevyčerpaná rodičovská na staršího potomka. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle dřívějších informací nevyplatilo loni kvůli předčasnému ukončení čerpání rodičovského příspěvku zhruba 11.900 rodinám celkem asi 950 milionů korun.