Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Donald Trump vyrazil na turné za voliči, volební porážku stále neuznává

Bývalý americký prezident Donald Trump vyrazil na turné po Spojených státech, aby se na mítincích setkával se svými podporovateli. Svou volební porážku sice stále neuznává, současnou aktivitou si ale možná buduje předpolí pro další prezidentské volby. Zda bude kandidovat sice nepotvrdil, v mnohých obcích na americkém venkově však už vlají vlajky s nápisem „Trump 2024“.

Podle předběžných průzkumů by Trump uspěl v republikánských primárkách, otázkou ale je, zda by dokázal zvítězit, protože i část jeho voličů nesouhlasí s lednovým útokem na Kapitol a přičítají Trumpovi určitou míru zodpovědnosti za vyvolané násilí.

Trumpovi příznivci zaútočili na Kongres ve chvíli, kdy zákonodárci projednávali oficiální potvrzení výhry demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Trump přitom v měsících před incidentem opakovaně bez důkazů tvrdil, že demokraté volby „ukradli“, a všemožně se snažil nabourat oficiální proces potvrzení volebních výsledků.

Exprezidentovy šance na znovuzvolení ovlivní i to, zda ho Facebook nebo Twitter pustí zpět na své platformy. Sociální sítě jsou pro americké konzervativce obecně velkým tématem, podle mnohých totiž potlačují svobodu slova. Trump dokonce počátkem července oznámil, že na technologické společnosti Facebook, Twitter a Googel podal žaloby za to, že ho neoprávněně cenzurovaly.

„Musíme se ohlížet zpět. Vyhráli jsme volby v roce 2020. Kdo k čertu ví, co bude v roce 2024? To už žádná Amerika ani nemusí existovat,“ prohlásil bývalý šéf Bílého domu. „Vyhráli jsme volby dvakrát a je možné, že je vyhrajeme i potřetí. Je to možné,“ řekl Trump.