Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senát podpořil korespondenční volbu prezidenta pro Čechy žijící v zahraničí

Senát dnes v prvním kole podpořil senátorskou volební novelu, která má zavést korespondenční při volbě poslanců a prezidenta pro Čechy žijící v zahraničí. Nornou se nyní budou zabývat senátní výbory. Poté Senát normu pošle ke schválení Sněmovně, ta už se ale bude zákonem zabývat v povolebním složení.

Volební novelu předložilo pět desítek senátorů v čele s Markem Hilšerem z klubu Starostů a Tomášem Czerninem (TOP 09). Novela, pod níž jsou podepsáni i všichni členové vedení horní komory, by podle návrhu měla platit od příštího roku. Česko je podle předsedy senátní krajanské komise Czernina jednou z posledních pěti zemí EU, které zatím hlasování poštou uzákoněno nemají.

Hlasování poštou by mohlo podle senátora Czernina využít více než 600 tisíc Čechů, kteří v cizině žijí trvale, nebo tam odjeli za prací či studiem. Podle současných pravidel mohou hlasovat jen na velvyslanectvích, což je časově i finančně nákladné pro krajany, kteří žijí daleko od jejich sídel.

Volič pobývající v zahraničí by si v případě korespondenčního hlasování vytiskl na webových stránkách ministerstva vnitra hlasovací lístek s preferovaným volebním uskupením, kde by případně označil preferenční hlasy. Lístek by pak vložil do hlasovací obálky a tu pak i s vyplněným identifikačním lístkem do doručovací obálky. Písemnost by pak odeslal nebo osobně doručil zastupitelskému úřadu, který by ji v den voleb předal volební komisi.