Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Generál Petr Pavel: Na oznámení kandidatury ještě nenastala správná doba

Generál Petr Pavel je podle sázkových kanceláří po Andreji Babišovi druhým nejpravděpodobnějším vítězem příštích prezidentských voleb. Byť svou kandidaturu zatím oficiálně nepotvrdil, jeho veřejné aktivity už více než rok připomínají volební kampaň. V rozhovoru pro podcast PoliTalk generál řekl, že pro oznámení kandidatury ještě není vhodná doba.

„Všechno má svůj správný čas. Myslím si, že teď jsme v situaci, kdy většina lidí spíše řeší další podzimní vlnu koronaviru, jestli se dostanou na dovolenou tam, kam chtějí, jestli děti půjdou na podzim do školy. Řeší podzimní volby a prezidentské volby jsou zatím v hledáčku lidí ještě hodně daleko, takže já si myslím, že příští rok asi bude správná doba se o tom začít bavit.“ odpověděl Pavel na otázku, zda plánuje oficiálně oznámit kandidaturu.

Generál totiž v nedávném prohlásil, že si jej občané mohou přeřadit z kolonky možného kandidáta do kolonky vážný kandidát. Již na jaře 2020 Pavel založil iniciativu Spolu silnější, jejíž součástí je také sbírka pro pomoc lidem v první linii boje s epidemií a těm, na které krize dopadá nejhůře. Do facebookové kampaně Pavel investoval za poslední tři měsíce přes milion korun.

Přestože generál zatím svou kandidaturu nepotvrdil, naznačil už, kdy by se tak mohlo stát. „Já si myslím, že jaro, případně časné léto příštího roku asi už bude vhodná doba. Nemám žádný termín, který bych si sám pevně stanovil. Myslím si a vycházím i ze zkušeností, že kampaně nemají moc velký ohlas, pokud trvají příliš dlouho, protože potom už lidi spíše obtěžují, než aby je nějak motivovaly. Tak půl roku dopředu je rozumná doba,“ uvedl.

Členství v KSČ dle jeho slov není žádnou překážkou pro prezidentskou funkci. „Snad je někdo schopen dívat se na to tak, že moje předlistopadové členství v komunistické straně bylo víceméně výrazem toho, jak jsem tehdy tu situaci vnímal, a že jsem to považoval v té době vzhledem k výchově a prostředí, ve kterém jsem žil, za něco, co bylo normální, a neviděl jsem v tom nic amorálního,“ doufá Petr Pavel.