Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko v srpnu navštíví německý prezident Frank-Walter Steinmeier

Nový německý velvyslanec Andreas Kühne, který v Lobkowickém paláci na Malé straně vystřídá dosavadního ambasadora Christopha Isranga, brzy přicestuje do Česka. Jedním z jeho prvních úkolů příprava oficiální návštěvy německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který by měl navštívit Prahu na konci srpna. O programu i tématech diskuse mezi oběma státníky se ještě vyjednává.

Steinmeier Česko navštívil už v minulosti jako ministr zahraničí. Ve funkci hlavy státu ale zatím přijel jen jednou – na podzim 2017 tu strávil pouhý půlden. Na Pražském hradě tehdy se svým protějškem Milošem Zemanem hovořil o dopravních spojeních mezi oběma zeměmi, migrační krizi a také o důsledcích brexitu.

Zeman tehdy novu odmítl přijímání migrantů do Česka a vyzval aopak k pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. O pomoci v zemích původu mluvil i Steinmeier. Zároveň ale žádal, aby evropské země respektovaly rozhodnutí Soudního dvora EU.

V roce 2018 se do Berlína za Steinmeierem vypravil na návštěvu naopak prezident Zeman. Českého prezidenta čekalo přijetí s vojenskými poctami a oba státníci se svými manželkami a členy delegace absolvovali společný oběd.

Německý prezident při této příležitosti uvedl, že obě země váže přátelství, které zavazuje ke společné odpovědnosti za překonání evropské krize. „Jako přátelé neseme společně zodpovědnost za překonání dlouhodobé evropské krize, za nalezení společných odpovědí na nezodpovězené otázky a především za to, aby Evropa zůstala ušetřena dalšího rozdělení na Východ a Západ,“ řekl Steinmeier.