Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezident republiky zaslal gratulační telegram peruánskému prezidentovi

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal gratulační telegram Josému Pedro Castillo Terronesovi, nově zvolenému prezidentovi Peruánské republiky. Původem venkovský učitel ve druhém kole hlasování začátkem června těsně porazil pravicovou političku Keiko Fujimoriovou (46), dceru někdejšího autoritářského prezidenta. Ústřední volební komise ohlásila výsledky teprve v pondělí, jen zhruba týden před termínem, kdy peruánští prezidenti nastupují do úřadu.

Vyhlášení výsledků totiž přišlo po nejdelší době od prezidentských voleb v Peru za několik desetiletí, protože volební soud řešil stovky stížností podaných Fujimoriovou. Ta nyní uznala porážku, obvinila však svého protikandidáta, že zvítězil nelegitimním způsobem. Podle mezinárodních pozorovatelů i místního volebního soudu ale bylo hlasování v pořádku. Fujimoriová prohrála jen o přibližně 44.000 hlasů.

„Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych Vám poblahopřál k Vašemu zvolení prezidentem Peruánské republiky a k Vašemu slavnostnímu uvedení do úřadu. Jsem potěšen, že vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Peruánskou republikou jsou přátelské a že se úspěšně rozvíjejí v mnoha oblastech. Věřím, že spolupráce mezi našimi zeměmi se pod Vaším vedením bude nadále prohlubovat ku prospěchu obou národů,“ napsal Terronesovi český prezident.

Pedro Castillo Terrones se úřadu na pětileté období ujme 28. července, ve státní svátek, v němž si navíc letos Peru připomíná 200. výročí vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Po vyhlášení výsledků vyzval Terrones k jednotě a slíbil hájit demokracii. Před volbami hovořil o tom, že chystá nová pravidla pro těžební společnosti. Odmítl však tvrzení, že chystá znárodnění energetiky. Jeho volebním heslem bylo „Už žádní chudí v bohaté zemi“.