Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Generál Petr Pavel chystá prezidentskou kampaň, představil krizové desatero

Bývalý předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel potvrdil zájem o kandidaturu v příštích prezidentských volbách. V rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že plány by mu mohly zmařit jen zdravotní komplikace jeho nebo jeho rodinných příslušníků. Sestavuje si tým odborníku, kteří mu budou s kandidaturou pomáhat a představil soubor opatření zvaných „desatero proti krizi“.

Plán na protikrizový systém hodlá generál Pavel představit opozičním stranám, později by jej chtěl využít při samotné kandidatuře. „Je to téma důležité pro celou společnost a jako takové může samozřejmě být součástí kampaně,“ řekl Pavel. Aktuální vládu dlouhodobě kritizuje za svůj přístup vůči boji s pandemií koronaviru, systém proto vystavěl na jejích chybách a přišel hned s několika návrhy, jak předejít dalšímu selhání do budoucna.

V rámci krizového desatera Pavel navrhuje pravidelná bezpečnostní cvičení pro veřejnost, která by organizovaly obce jako zkoušku postupu při potenciálních povodních nebo blackoutech. Vláda by podle něj měla také zajistit seznam výrobců důležitých produktů a služeb, které by mohly být nepostradatelné v případě krize, a dohodnout podmínky s logistickými firmami pro případ takové události. To by mělo zabránit překupníkům šroubovat ceny jako v případě nedostatku roušek.

Návrh obsahuje také novou pozici státního tajemníka pro bezpečnost, který by v případě krize asistoval premiérovi. Bylo by tak předem jasné, kdo by stál v čele krizových štábů a kdo by zodpovídal za řízení situace. Podle Pavla by se tak dalo předejít podobnému přetahování o post předsedy Ústředního krizového štábu, ke kterému docházelo při jeho zřizování během pandemie.