Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důvěra občanů v ústavní instituce stoupla, prezidentovi věří 37 % lidí

Centrum pro výzkum veřejného mínění v rámci Sociologického ústavu Akademie věd ČR zveřejnilo průzkum, podle kterého lidé v poslední době více důvěřují prezidentovi Miloši Zemanovi a vládě Andreje Babiše. Pohoršila si ale Poslanecká sněmovna a Senát. Nejvíce lidé tradičně důvěřují obecním zastupitelům.

V konkrétních červencových číslech prezidentovi důvěřuje celkem 37 procent lidí, přičemž „rozhodně” mu věří devět procent a 28 procent dotazovaných mu důvěřuje „spíše”. Naopak nedůvěru prezidentovi vyslovilo 59 procent respondentů, kdy 33 procent z nich mu „rozhodně nedůvěřuje”.

Obdobný výsledek získala vláda, které aktuálně důvěřuje 37 procent české veřejnosti, z toho pět procent rozhodně a 32 procent spíše. Naopak tři pětiny české společnosti (60 procent) vládě nedůvěřují.

Z ústavních institucí lidé nejméně důvěřují Poslanecké sněmovně, která získala v červenci 29 procent kladných hodnocení. Proti předchozímu průzkumu ale o osm bodů více. Následuje Senát, jehož důvěra vzrostla o sedm bodů na 34 procent. Hejtmani a krajská zastupitelstva získali v červenci stejnou důvěru od občanů, a to ve výši 49 procent.

Největší důvěru si dál udržují starostové a obecní zastupitelstva, jimž věří přibližně dvě třetiny veřejnosti. „Podstatně lépe, než všechny výše uvedené instituce jsou na tom obecní zastupitelstva, případně zastupitelstva městských částí a starostové. Důvěra k nim dosahuje úrovně přibližně tří pětin,” napsala CVVM. Konkrétně se kladně k obecním zastupitelstvům vyjádřilo 63 procent respondentů.

Celkově je se současnou politickou situací spokojeno 13 procent občanů, naopak polovina veřejnosti je s ní nespokojena. Hodnocení politické situace je tak dle statistik CVVM horší, než bývalo v době od druhé poloviny roku 2018 do září roku 2020. Průzkum probíhal v době od 26. června do 11. července a zúčastnilo se jej 900 lidí starších 15 let.