Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal předsedu SPD Okamuru. Žádal o přímluvu za uznávání protilátek

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě přijal předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru. Na schůzce Okamura poprosil Zemana o přímluvu za uznávání protilátek proti koronaviru jako dokladu bezinfekčnosti. Podle Okamury je kvůli neuznávání protilátek proti koronaviru v krvi diskriminováno obrovské množství lidí.

Předseda SPD po skončení schůzky uvedl, že s jeho názorem souhlasí a chce se v této věci přimluvit u ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Okamury uvedl, že by o tom mohl s Vojtěchem hovořit.

„Prezident mi sdělil stanovisko, že je pro tento můj názor, ale je třeba stanovit, jaká hladina protilátek by měla být uznána. Já argumentoval, že v Rakousku hladina stanovená není. Požádal jsem, aby apeloval na premiéra Babiše a ministra Vojtěcha,“ uvedl Okamura. Prezident podle něj zmínil, že by si mohl ministra zdravotnictví pozvat. 

Dalším bodem, který Okamura s prezidentem diskutoval, byl návrat dětí do školních lavic. Prezident by podle Okamury měl na vládu apelovat kvůli nerovnému přístupu k dětem, kdy se chystá testování, ze kterého mohou být vyřazeni očkovaní žáci a studenti. Ti se mohou nechat očkovat od věku 12 let. „Prezident mi sdělil své stanovisko, že u dětí do 12 let preferuje, aby šly do školy bez omezení a bez podmínek,“ uvedl Okamura s tím, že dělení dětí na základních školách podle očkování je pro něj nepřijatelné.