Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Generální inspekce obvinila dva členy Zemanovy ochranky ze zpronevěry

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila ze zpronevěry dva členy policejního Útvaru pro ochranu prezidenta republiky. Příslušníci Zemanovy ochranky údajně kradli služební střelivo a dále jej prodávali. Obvinění nyní čelí už tři osobní strážci, jeden z nich se od dubna zodpovídá za ublížení na zdraví z nedbalosti.

„Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání dvou policistů – příslušníků Útvaru pro ochranu prezidenta republiky“ potvrdil žalobce z Městského státního zastupitelství v Praze Ondřej Šťastný, který vyšetřování kauzy dozoruje.

Na Generální inspekci se se obrátili nadřízení obou mužů poté, co si všimli, že ve skladech chybí objednané střelivo. Celou situaci nejprve vedení útvaru pouze monitorovalo, nakonec se ale obrátilo na inspektory. Ti dvojici v únoru zadrželi. „Jsou podezřelí ze spáchání přečinu zpronevěry, za který jim hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Trestné činnosti se měli dopouštět v rámci výkonu služby,“ doplnil státní zástupce Šťastný. 

Oba obvinění patří v rámci prezidentské ochranky mezi instruktory. Cvičí stávající i nově příchozí členy ochranky. První z příslušníků sloužil u sboru více než 25 let, těsně před svým zatčením už měl podanou žádost o odchod do civilu. „Jeden z policistů již není ve služebního poměru a druhý je postaven mimo službu,“ uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.