Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš je srab, kvůli BIS ustupuje Zemanovi, kritizuje premiéra předseda STAN Rakušan

Kvůli mlžení a kličkám s jmenováním ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) kritizoval premiéra Andreje Babiše šéf STAN Vít Rakušan. Vyzval premiéra, aby vláda nějak rozhodla, navrhla kandidáta, aby to mohl příští týden projednat výbor pro bezpečnost. Pokud Babiš nenavrhne, aby Koudelka ve funkci šéfa BIS pokračoval, vyvolá koalice Spolu mimořádnou schůzi Sněmovny. 

„Pan premiér se chová jako srab. Jednoznačně se ustupuje tlaku prezidenta Miloše Zemana,“ prohlásil Rakušan. „To, jakým způsobem se tančí kolem této funkce, je nedůstojné,“ dodal. Podle předsedy STAN ve chvíli, kdy má premiér Andrej Babiš ukázat, že je chlap, osobnost, státník, tak ucukne a oddaluje rozhodnutí.

Koalice Spolu proto pohrozila, že pokud premiér Babiš nenavrhne, aby Koudelka ve funkci šéfa BIS pokračoval, svolá mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. „Budeme se snažit situaci odblokovat krokem, který považujeme za krajní, a to je, že jsme shromáždili podpisy ke svolání mimořádné schůze Sněmovny, která by se touto věcí zabývala,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.

Pokračování Koudelky v čele BIS podporují strany koalice Spolu, tedy ODS, TOP 09 a lidovci i Piráti a STAN. Odmítavě se k jeho osobě staví zástupci SPD a KSČM. Odpor k současnému vedení kontrarozvědky dlouhodobě neskrývá prezident Miloš Zeman.