Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Běloruský prezident Lukašenko připustil, že by ho brzy mohl nahradit někdo jiný

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který zemi vládne dlouhých 27 let připustil, že by ho ve funkci hlavy státu už velmi brzy mohl nahradit někdo jiný. Na pondělí tiskové konferenci zároveň novináře vyzval, aby se nespekulovalo o termínu, kdy by se tak mohlo stát. Lukašenka od loňských prezidentských voleb neuznává jak domácí opozice, tak řada západních států.

„Jak lze odejít do důchodu a zabývat se něčím jiným, to si zatím nepředstavuji. To neznamená, že se budu křečovitě držet tohoto (prezidentského) křesla. Ne. Po mně přijdou jiní lidé, dokonce velmi brzy. Jen si nedělejte starosti ohledně načasování,” prohlásil autoritářský běloruský vůdce, někdy označovaný jako „poslední diktátor v Evropě“. Dodal, že podle něj v tuto chvíli existuje 15 až 20 osob, které by mohly na jeho místo nastoupit.

Při setkání s novináři a zástupci veřejnosti také prohlásil, že není žádný diktátor, protože nikdy nikomu nic nenařizoval, a že jen brání Bělorusko před spiknutím jeho protivníků. Ujišťoval také, že prezidentské volby vyhrál poctivě.

Lukašenkovo šesté vítězství v prezidentských volbách v srpnu 2020 bylo velmi kontroverzní. Na rozdíl od předchozích voleb měla jeho oponentka Svjatlana Cichanouská velkou podporu voličů. Vyhlášení Lukašenka vítězem voleb se ziskem údajně 80 % vyústilo v mohutné demonstrace a stávky po celé zemi, které pokračují až do dnešních dní. Lukašenka jako prezidenta neuznávají mj. Spojené státy, Německo, Polsko, ČR, Litva a některé další státy.