Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Volby nic podstatného nepřinesou, jen si pár lidí vymění židle, prohlásil Klaus na Sněžce

Bývalý prezident Václav Klaus ani letos nevynechal dlouholetou tradici a vystoupal na vrchol Sněžky při svatovavřinecké pouti. Ve svých osmdesáti letech cestu absolvoval pěšky z Luční boudy až na vrchol. Cestou pochválil ty, kteří místo testování na covid vyrážejí do přírody. Řekl také, že od říjnových voleb do Poslanecké sněmovny nelze očekávat výraznou změnu.

„Počasí bylo přesně takové, jaké mělo být. Dole ani moc nefoukalo. Návštěvnost je bezvadná a Krkonoše jsou plné lidí, kteří se nenechají trápit různými covidovskými opatřeními. Že sem jednou za rok přijde tolik lidí, je v pořádku,“ pochvaloval si Klaus letošní výstup.

Na otázku novinářů, co očekává od blížících se parlamentních voleb, Klaus odpověděl: „Mám strach, že volby budou o okrajových a nepodstatných věcech, strany a politici se budou atakovat a obviňovat z hloupostí. Ale o podstatných věcech naší doby volby nebudou. O tom, jak zvládnout hru na covid a celou tu covidovou, karanténní mašinérii, co udělat s fiktivním globálním oteplováním, jak zabrzdit migrační toky do Evropy, jak odvrátit nesmyslný zelený úděl paní von der Leyenové a tak bych mohl pokračovat. To všechno jsou veliká témata dnešní doby, o nich ale volby nebudou. A proto mě v tomto smyslu málo zajímají.“

„Myslím si, že druhé říjnové odpoledne všichni zjistíme, že je vše při starém. Volby nic podstatného do našich životů nepřinesou, pouze si pár lidí vymění své židle. K podstatné změně, která by byla potřeba, ale nedojde,“ obává se exprezident.

Současný prezident Zeman mimochodem avizoval, že sestavením vlády pověří lídra vítězné strany, nikoli koalice. Podle Klause to není žádná Zemanova samolibost, ale racionální postoj. „Zatím se to stalo v každých volbách od listopadu 1989, takže démonizovat toto rozhodnutí prezidenta Zemana je podle mého názoru zbytečné. Koalice považuji za podvod na voličích a jestli to chce prezident tímto také trochu říci, tak já proti tomu nic nemám,“ řekl Klaus.

Mimo politiku se pak Václav Klaus ještě svěřil, že dobu výstupu na vrchol si neměřil, cílem pro něj prý je, že vrchol hory vůbec zdolal. Kolikrát se mu to ještě podaří, sám nedokázal odhadnout: „Nevím, nevím, budu se snažit sem přijít ještě příští rok.”