Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident zaslal gratulační telegram íránskému prezidentovi Ebráhímu Raísímu

Prezident Miloš Zeman zaslal gratulační telegram novému prezidentovi Íránské islámské republiky Ebráhímu Raísímu, který byl dnes jmenován do funkce. Šedesátiletý duchovní ve funkci střídá Hasana Rúháního, který po dvou funkčních obdobích už nemohl kandidovat. V červnových volbách získal Raísí téměř 62 procent hlasů. 

„Vaše Excelence, dovolte mi, abych Vám poblahopřál ke jmenování do funkce prezidenta Íránské islámské republiky. Rád bych využil této příležitosti a popřál íránskému lidu prosperitu a klidné a přátelské vztahy se zeměmi v regionu i mimo něj. S úctou Miloš Zeman, prezident České republiky,“ stojí v telegramu.

„Budu se věnovat službě lidu, cti země, šíření náboženství a morálky a podpoře pravdy a spravedlnosti,“ uvedl nově zvolený prezident při své inauguraci. Je zastáncem islamizace univerzit, omezení přístupu k internetu i cenzury západní kultury a genderové segregace na pracovním trhu. Podporuje rozvoj zemědělského sektoru a slíbil vytvoření nových pracovních míst. 

Raisí více než 30 let působil v soudnictví a v roce 2019 byl jmenován šéfem íránské justice. Oponenti mu vyčítají účast na masových popravách, které probíhaly na konci irácko-íránské války v roce 1988. Podle mezinárodních organizací na ochranu lidských práv bylo tehdy popraveno až 5000 lidí, podle íránské opozice jich bylo až 30 tisíc. Raísí byl členem tribunálu, který vynášel rozsudky smrti.

Kvůli účasti v tzv. „Komisi smrti“ i pozdějším násilným zásahům vůči demonstrantům a krutému zacházení s vězni se Raísí stane prvním íránským prezidentem, na kterého svět už před nástupem do úřadu uvalil ekonomické sankce. Před dvěma lety to udělaly americká vláda vedená Donaldem Trumpem i Evropská unie.