Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátor Jiří Drahoš odsoudil Lukašenkovo dovážení uprchlíků na hranice s Litvou

Někdejší kandidát na prezidenta, nyní senátor Jiří Drahoš se vyjádřil proti chování běloruského režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, který jako odplatu za sankce EU přiváží migranty z Pákistánu a Iráku na hranice Běloruska a nechává je volně přecházet hranice do Litvy. Lukašenkovo jednání Drahoš označil jako „zcela za hranou“.

Lukašenkova vláda spolu s běloruskou cestovní agenturou zprostředkovávala migrantům víza a lety. Evropští úředníci dokonce zjistili, že migranty poté z Minsku sváží přímo k litevské hranici. Irácké aerolinky v nedávné době zdvojnásobily počet letů z Bagdádu do Minsku, a to ze dvou na čtyři týdně, a zároveň zřizovaly letecké spojení z Basry, Irbílu a Sulajmáníje.

Litevci už zahájili na 679 kilometrů dlouhé hranici stavbu plotu s ostnatým drátem. Podobnou bariéru na svých hranicích vybudovalo Maďarsko a Bulharsko. Pomoci s ostrahou přijeli Litevcům i příslušníci společné Evropské pohraniční a pobřežní stráže (Frontex).

„Nejde jen o samotné represe proti vlastním občanům či o bizarní zásah proti vlastní olympioničce. Za velmi alarmující považuji také aktuální situaci na bělorusko-litevských hranicích. Lukašenkův režim cíleně přiváží do země migranty ze zemí jako je Pákistán či Irák, aby je pak nechal volně přejít hranice do Litvy – loni za celý rok takto přešlo sotva několik desítek osob, letos už více než 4 tisíce,“ vyjádřil se Drahoš.

„Pevně věřím, že na toto banditské chování bude Evropská unie adekvátně reagovat a jsem rád, že Česká republika zaujala ke snaze Bělorusů po svobodě a demokracii jasný postoj,“ dodal senátor.