Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Donald Trump vyzval kvůli fiasku v Afghánistánu prezidenta Bidena k rezignaci

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval svého nástupce Joea Bidena k rezignaci poté, co po odchodu spojeneckých vojáků afghánský Tálibán s nečekanou rychlostí ovládl celou zemi. Trump současnou situaci označil za „ostudu a největší porážku v historii USA“. Tálibánci ovládli hlavní město Kábul a převzali kontrolu nad prezidentským palácem. Ze země zoufale prchají tisíce civilistů.

„Je načase, aby zdiskreditovaný Joe Biden odstoupil za to, že umožnil to, co se stalo v Afghánistánu, ale také kvůli závratnému vzestupu Covid, katastrofě na hranicích, potlačení naší energetické nezávislosti a paralýze naší ekonomiky,“ napsal v prohlášení Donald Trump. „Mělo by to být snadné, vzhledem k tomu, že nebyl legitimně zvolen,“ dodal bývalý prezident, který stále považuje Bidenovu volební výhru za podvod. 

Republikánský senátor Lindsey Graham uvedl, že je jen otázkou času, než v Afghánistánu začne znovu působit teroristická skupina Al-Káida. „Prezident Joe Biden si asi neuvědomuje teroristickou hrozbu, již představuje Afghánistán pod vládou Tálibánu,“ prohlásil.

Někteří členové amerického Kongresu již vyzvali Bidenovu vládu, aby jim vysvětlila, jak mohla bezpečnostní situaci v Afghánistánu takto špatně vyhodnotit. Zároveň chtějí vědět, proč nebyl včas připraven plán na evakuaci Američanů a jejich spolupracovníků.

Trump nadto Bidenovi vyčetl, že se neřídil plánem jeho administrativy. „Ten plán chránil Američany a náš majetek. Zaručoval, že Tálibán nemohl ani pomyslet na to, že by získal naše velvyslanectví nebo poskytl novou základnu pro útoky proti Americe,“ řekl. Jeho vládě se podle něj podařilo odstranit Islámský stát a vytvořit účinný odstrašující prostředek. „Ten je teď zmařený. Tálibán už se Ameriky nebojí a nemá respekt z ní ani z její síly,“ soudí Trump.

„To, co udělal Biden s Afghánistánem, je legenda. Bude z toho jedna z největších porážek v amerických dějinách,“ stojí v Trumpově prohlášení.