Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní zástupkyně podala obžalobu v kauze těžby kamene v Lánské oboře

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na šéfa Lánské obory Miloše Baláka v souvislosti s těžbou kamene v oboře zámku Lány. Podle obžaloby měl v letním sídle prezidenta vytěžit zhruba 40 tisíc tun kamene, jehož část prodal stavební firmě Energie pod cenou. Ta vzápětí kámen fakticky prodala Lesní správě Lány zpět za tržní cenu, když jej použila na opravu břehů vodní nádrže. 

„Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze podala dne 12. 8. 2021 k Okresnímu soudu v Kladně obžalobu na jednu fyzickou osobu pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku, který měl být spáchán ke škodě příspěvkové organizace Lesní správy Lány v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře,“ uvedla státní zástupkyně Denisa Sotáková. 

Policie šéfa Lesní správy Lány původně stíhala kvůli zpronevěře, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace. Na podzim padlo obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Obžaloba viní Baláka z toho, že v letech 2015 a 2016 v Lánech nechal firmu Energie – stavební a báňská vytěžit více než 41 tisíc tun kamene. Namísto tržní ceny 125 korun za tunu firmě účtoval pouze 50 korun. Firma pak kámen použila na zpevnění břehů nádrže Klíčava, která je součástí lánského areálu. Lesní správě Lány pak vyúčtovala za kámen tržní cenu, čímž na této transakci vydělala 1,35 milionu. Taková je dle policie zároveň škoda, kterou Balák v tomto případě způsobil.

Kladenský soud už Baláka nepravomocně odsoudil za ovlivnění veřejné zakázky k druhé etapě zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Podle soudu mělo k nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety. Soud šéfovi Lesní správy Lány uložil vedle nepodmíněného trestu vězení čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu korun. Odsouzen byl i manažer stavební firmy.