Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se opět pustil do Koudelky. BIS podle něj „fízlovala“ ústavní činitele

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy obvinil Bezpečnostní informační službu z neoprávněných odposlechů. Doslova hovořil o „fízlování ústavních činitelů“ a podotkl, že se kvůli tomu mohou stát vydíratelnými. Dodal, že premiér Andrej Babiš ho naštval, když n v čele BIS ponechal ředitele Michala Koudelku.

„Bezpečnostní informační služba by se neměla zabývat některými odposlechy, protože to jí nepřísluší,“ uvedl prezident. „Důležité je, aby BIS skutečně plnila svoji funkci, jakou má definovanou zákonem, takže například odhalovala vážnou ekonomickou kriminalitu, a na druhé straně aby nefízlovala ústavní činitele,“ řekl Zeman. Detaily svého obvinění nerozvedl s tím, že je zveřejní v následujících dnech.

Prezident chce zveřejněním podrobností dodat váhu své dlouhodobé kritice dosavadního šéfa BIS Michala Koudelky, kterého Babišův kabinet pověřil řízením kontrarozvědky i poté, co mu tento víkend skončil mandát. „Mám vůči panu Koudelkovi zásadní výhrady a některé z nich jsem dosud veřejně neuváděl, ale po tomto rozhodnutí vlády je v nejbližších dnech budu publikovat,“ prohlásil.

Zeman dále řekl, že je kvůli rozhodnutí vlády o pověření Koudelky vést BIS i po skončení mandátu naštvaný na premiéra Andreje Babiše. Rozhodnutí o jeho odchodu prý Babiš na poslední chvíli po návštěvě Koudelky na předsednictvu vlády změnil. „Babiš si nejprve sám uvědomil, že Koudelkovo pokračování v čele BIS není dobré řešení. Pokud potom změnil svůj názor, a to během půl hodiny, tak až ho příště uvidím, samozřejmě se ho na to zeptám.“ 

Nového ředitele civilní kontrarozvědky musí podle Zemana vybrat vláda, prezident do toho zasahovat nechce. „Dovedu si samozřejmě představit některá jména, ale myslím si, že to není moje primární funkce. Pokud se mě na to někdo zeptá, tak jim ta jména řeknu, ale ať si vláda vybere kohokoli kromě pana Koudelky,“ řekl.