Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Afghánský prezident Ghaní prchal ze země s hromadou peněz. Naplnil čtyři auta a vrtulník

Afghánský prezident Ašraf Ghaní zmizel ze země se čtyřmi auty a helikoptérou plnými peněz. Podle všeho si v hotovosti odvezl neuvěřitelných 169 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes 3,7 miliardy korun. Společně se svou manželkou během postupu Tálibánu k hlavnímu městu odletěl do Spojených arabských emirátů.

„Pokud jde o zhroucení afghánského režimu, nejvýstižněji ho charakterizuje to, jak Ghaní uprchl z Afghánistánu. Čtyři auta byla plná peněz. Další se pokusili dostat do helikoptéry, ale všechno se tam nevešlo. Část peněz tak zůstala ležet na rozjezdové dráze,“ popsal odlet prezidenta tiskový tajemník ruského velvyslanectví v Kábulu Nikita Iščenko.

Afghánská ambasáda v Tádžikistánu ve středu požádala Interpol, aby zatkl prezidenta Ghaního, poradce pro národní bezpečnost Hamdulláha Mohiba a bývalého hlavního poradce Fazela Mahmúda za „krádež státní pokladny“. Peníze, se kterými Ghaní údajně odletěl, podle velvyslanectví patří Afghánistánu. Ghaní odmítl, že by peníze vzal.

Ghaní odletěl ze země v neděli v době, kdy se jednotky Tálibánu blížily k metropoli Kábulu. Prezidentská kancelář oznámila, že místo pobytu hlavy státu z bezpečnostních důvodů neupřesní. Ghaní později na facebooku napsal, že zemi opustil, aby zabránil krveprolití. O místě jeho pobytu se spekulovalo, měl to být Uzbekistán, Tádžikistán nebo Omán. Nakonec jeho přítomnost potvrdily Spojené arabské emiráty.