Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Německý prezident se chce během návštěvy Česka podívat i do Ústí nad Labem

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier navštíví ve dnech 25. až 27. srpna Českou republiku. Na cestu se kvůli globálnímu oteplování i propagaci linky Praha – Berlín vydá vlakem. V Praze ho čeká přivítání na Pražském hradě se státními poctami a setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Steinmeier projevil přání se v rámci návštěvy Česka podívat i od Ústí nad Labem.

Německého prezidenta zajímá výstava ústeckého muzea Hřbitov na ulici, sestavené z náhrobních kamenů sudetských Němců, které ústečtí a zubrničtí muzejníci zachránili před likvidací na skládce. Venkovní expozice náhrobních kamenů je umístěna před Muzeem města Ústí nad Labem.

Steinmeier se zároveň zajímá o připravovanou stálou výstavu Collegia Bohemica Naši Němci, mapující stopy českých Němců od středověku po moderní dobu. Na jejím konceptu se podílel široký tým nejen českých, ale i německých a rakouských historiků a muzejníků. Kromě politických dějin se výstava dotýká kultury, zvyků, spolkové činnosti či sportování Němců v Čechách. Odhaluje i méně známou historii a nevyhýbá se ani tématu nacismu a vysídlení. 

V rámci setkání obou hlav státu chce český prezidenta Steinmeierovi osobně poděkovat za solidaritu Německa v koronavirové krizi. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka budou prezidenti jednat vedle pandemické situace a jejího dopadu na ekonomiku také o sousedských vztazích, přeshraniční spolupráci nebo evropských záležitostech.