Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Snobská sebranka předvádí, že jsou nadlidi, zhodnotil Zeman nenošení roušek ve Varech

O víkendu proběhlo slavnostní zahájení 55. filmového festivalu Karlovy Vary. Na úvodní premiéru filmu Zátopek dorazilo mnoho známých osobností a prominentů, včetně ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), téměř nikdo z nich však neměl ochranu úst a nosu, natož respirátor. To neuniklo pozornosti prezidenta Miloše Zemana, který neukázněné hosty označil za „snobskou sebranku“.

Pravidla festivalu jsou přitom nastavena přísně a zcela jasně: návštěvníci filmových projekcí musí mít potvrzení o bezinfekčnosti – to se na festivalu řeší pomocí speciálních náramků, kromě toho ale musí mít i ochranu nosu a úst. A respirátor neměl na slavnostním zahájení takřka nikdo.

„Já jsem v Blesku viděl fotografie, roušku měl jen Adam Vojtěch a jeho žena. Nikdo by se neměl vyvyšovat nad druhé,“ zkritizoval Zeman účastníky festivalu v nedělním rozhovoru pro Blesk.  

„Jednou jsem řekl neuctivou poznámku o snobské sebrance, to bylo při jiných příležitostech, mám dojem, že to byl Český lev, a dnes tahle snobská sebranka na karlovarském filmovém festivalu předvádí, že jsou něco jako nadlidi. Oni mohou nakazit sebe a jiné. Tam může být při tomto počtu silné ohnisko nákazy,“ dodal Zeman. 

Slova o snobské sebrance pronesl Zeman poprvé letos v březnu, kdy navzdory špatné epidemické situaci proběhlo udílení filmových cen Český lev. Předávání státních vyznamenání 28. října přitom nebylo umožněno. „Já se ptám, je snad Český lev, který upřímně řečeno je spíš akcí pro snobskou sebranku, důležitější akcí než národní svátek?“ řekl tehdy Zeman. Nutno podotknout, že i tehdy umělci v Rudolfinu porušili několik protiepidemických opatření.