Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Německý prezident Steinmeier přijel vlakem do Česka. Povečeří se Zemanem v Lánech

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes zahájil třídenní návštěvu České republiky. Na pražské Hlavní nádraží dorazil vlakem krátce po 15:30. Dnes má v plánu povečeřet s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech, setká se i s premiérem Andrejem Babišem. Kvůli výstavě s německou tematikou navštíví  i Ústí nad Labem.

Na Hlavním nádraží německého prezidenta vítali šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák a šéf protokolu Vladimír Kruliš. Na prezidenta čekala hradní stráž a červený koberec. Steinmeier si cestu vlakem vybral záměrně kvůli upozornění globálnímu oteplování a také propagaci železniční linky Berlín – Praha.

„Jízda vlakem není zas v Německu tak neobvyklá. Je to spíše vzácnost cestovat vlakem do zahraničí. Má cesta z Berlína do Prahy byla mou premiérou. Žádné jiné hlavní město není tak blízko Berlínu. Mám velikou radost z toho, že jsem mohl dodržet slib, který jsem dal vašemu prezidentovi. Jsem tady a mám radost,“ sdělil Steinmeier v rozhovoru pro Českou televizi.

Hlavním tématem návštěvy bude minulost a současnost česko-německých sousedských vztahů. „Je to trochu i cesta do minulosti, protože Češi a Němci si nebyli vždy dobrými sousedy,“ uvedl Steinmeier před odjezdem. „Budeme se soustředit hlavně na posledních 30 let. Mělo by se mladé generaci připomenout, jak důležité je sousedské vztahy rozvíjet. Jsme úzce propojeni kulturně i politicky,“ dodal. 

Ve čtvrtek se německý prezident setká také s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) je v plánu v pátek. Vedle Prahy navštíví Steinmeier také Ústí nad Labem. V severočeském městě si mimo jiné prohlédne multimediální expozici nazvanou Naši Němci.