Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Koudelka zneužívá BIS pro osobní potřebu, obvinil Hrad ředitele kontrarozvědky

Pražský hrad vydal prohlášení, ve kterém obvinil pověřeného ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z dlouhodobého porušování zákona a zneužívání prostředků kontrarozvědky pro svou osobní potřebu. Prohřešky spatřuje prezidentská kancelář hlavně v tom, že Koudelka od roku 2018 neodpověděl na dotaz prezidenta, zda BIS při použití odposlechů na jeho spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika. 

„V rozporu se zákonem nedostal prezident republiky na svoji otázku do dnešního dne odpověď. Zároveň prezident republiky nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí. (..) Dosavadní průběh vede k závěru, že pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,“ stojí v prohlášení prezidentské kanceláře. 

Kancelář prezidenta republiky také vyjádřila pochybnosti o tom, jestli v BIS „informují oprávněné adresáty, tj. prezidenta republiky a vládu“. „Jinak hrozí vážné nebezpečí, že výsledky činnosti BIS slouží například k osobnímu vydírání, politickým hrám nebo k cíleným mediálním únikům,“ dodává Hrad.

Pověřený ředitel BIS Koudelka kvůli předchozím Zemanovým výrokům ve čtvrtek vystoupil na jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS. Podle šéfa komise Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) kategoricky odmítl obvinění na adresu kontrarozvědky. Takový závěr vyplývá i z usnesení komise, kde se praví: „Ing. Koudelka potvrdil komisi, že za dobu jeho působení ve funkci ředitele nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů.“ Komise také konstatovala, že neexistují žádné indicie, že by BIS použila zpravodajskou techniku v rozporu se zákonem o BIS.