Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Německý prezident Steinmeier jednal s premiérem Babišem, řešili covid i Afghánistán

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se dnes ráno v rámci třídenní návštěvy Česka setkal s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Státníci hovořili o situaci v Afghánistánu, česko-německých vztazích a aktuálním vývoji pandemie covidu-19. Tématem bylo i české předsednictví v Evropské unii v příštím roce. 

Babišovo jednání s německým prezidentem se uskutečnilo v Hrzánském paláci, kde nyní premiér úřaduje kvůli rekonstrukci zahrady Strakovy akademie. „Diskutovali o situaci v Afghánistánu, strategickém dialogu mezi ČR a SRN, aktuálním vývoji pandemie covid-19, ekonomice i předsednictví v Radě EU,“ informoval úřad vlády.

Babiš stejně jako další politici ocenil Steinmeierovu pietní návštěvu kostelní krypty v Resslově ulici. Steinmeier jako první hlava německého státu uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Steinmeier uvedl, že na návštěvu, která se dlouho odkládala kvůli koronavirové epidemii, se velmi těšil. „Velmi mi záleží na tom, když naše vztahy mohou být sotva lepší, aby bylo rostoucí přátelství rozvíjeno dál, přešlo na další generace,“ poznamenal. Je podle něj mimořádné, kam se vztahy v posledních 30 letech podařilo posunout.

Po setkání s Babišem Steinmeier zamířil do Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Ještě dopoledne pak odjel do Ústí nad Labem, kde navštívil expozici o česko-německém soužití a setkal se se zástupci občanské společnosti. Odpoledne pak odcestuje vlakem zpět do Berlína.