Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Volební úřad zjistil tři porušení zákona během Zemanovy prezidentské kampaně

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zveřejnil výsledky kontroly prezidentské kampaně Miloše Zemana před volbami v roce 2018. kdy Zeman funkci obhajoval. Kampaň byla podle úřadu netransparentní, Zeman nevykázal výjezdy do krajů za veřejné peníze a také rozdával pohlednice bez označení zadavatele a zpracovatele. 

„Nejzávažnější porušení pravidel kampaně spatřujeme ve výjezdech do krajů, kdy došlo k využití funkce prezidenta republiky k vedení předvolební kampaně. Prezident to rozporoval, že žádnou kampaň nevedl, nicméně podle názoru úřadu část každého toho výjezdu do kraje naplňovala rysy volební kampaně,“ uvedl vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček.

Dalším prohřeškem je pozdě odevzdaná zpráva o financování kampaně a navazující účetnictví. Úřad je měl podle zákonných lhůt obdržet 30. dubna 2018. Zemanův tým doručil listiny o dva dny později.

A do třetice, prezident na svých výjezdech do krajů (kterých se mimochodem uskutečnilo dvaadvacet napříč celou republikou) rozdávala pohlednice s jeho portrétem s textem “Děkuji” a s podpisem. Úřad to vyhodnotil jako materiální volební kampaň a jeho výtka zní, že nebyl označený zadavatel a zpracovatel.

Dohledový úřad má možnost za porušení pravidel volební kampaně uložit pokutu 10 tisíc až 100 tisíc korun. Prezident republiky ale disponuje celou řadou imunit, včetně správněprávní imunity, takže řízení o uložení pokuty zahájit nelze. 

„Jde skutečně o nesmírně bizarní rozhodnutí, kdy je výkon funkce prezidenta republiky vykládán jako předvolební kampaň. Proto považuji toto rozhodnutí za nemístně politické, nikoliv odborné,“ reagoval na závěry úřadu Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.