Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman pohrozil Babišovi vetem rozpočtu, pokud nebude šetřit a více investovat

Prezident Miloš Zeman se v sobotu na zámku v Lánech sešel se svým expertním týmem, aby společně projednali návrh státního rozpočtu na příští rok. K jednání přizval i ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO). Zeman rozpočet s plánovaným schodkem 390 miliard kritizoval a pohrozil vetem, pokud nebude více úsporný a proinvestiční.

„Prezident republiky se kriticky vyjádřil k návrhu státního rozpočtu na rok 2022, který označil za nedostatečně úsporný a nedostatečně investiční. Navrhl konkrétní druhy úspor a investic. Upozornil, že bez patřičných pozměňovacích návrhů tohoto typu by zvažoval vetování návrhu státního rozpočtu na rok 2022,“ informoval o výsledku jednání prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministryně financí Schillerová v reakci na Zemanovy výtky oznámila, že v pondělí bude s kolegyní Klárou Dostálovou (za ANO), které vede resort pro místní rozvoj, řešit Zemanův apel na podporu bytové výstavby. „Shodujeme se na nutnosti dalších úspor zejména v oblasti rušení daňových výjimek a ve státní správě,” uvedla s odkazem na prezidentem navrhované úspory. 

Šéfka státní kasy dodala, že po podzimních sněmovních volbách by se prezident Zeman chtěl ještě jednou setkat kvůli návrhu rozpočtu po volbách se svými poradci.

Celkové příjmy rozpočtu ministerstvo financí naplánovalo včetně příjmů z Evropské unie na 1,486 bilionu korun a výdaje 1,876 bilionu korun. Schodek 390 miliard obsahuje podle ní i cca 207 miliard na investice.