Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Drahoš k výtkám volebního úřadu: Já se seknul o dvě stovky, Zeman o miliony

Senátor a neúspěšný kandidát poslední prezidentské volby Jiří Drahoš se ohradil proti tvrzení Hradu, že v poslední prezidentské kampani porušoval zákon. Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí našel v Zemanově prezidentské kampani tři porušení zákona, problémy ale našel také v případě Drahoše.

Drahoš podle dohledového úřadu neposkytl informace o převedení nevyužitých peněz na dobročinné účely, pochybil při vykazování podporovatelů a nezapočetl jeden výdaj své kampaně. „Vliv těchto zjištění na náklady kampaně je však zanedbatelný,“ uvedl úřad v závěrech zprávy o kontrole Drahošovy kampaně.

„Podle tvrzení Hradu sice Miloš Zeman porušoval pravidla volební kampaně, ale Drahoš prý také, takže je vlastně všechno v pořádku. V mém případě však důkladná kontrola financování odhalila jediný nezveřejněný výdaj v závratné výši 202,52 Kč,“ poznamenal na svém twitterovém účtu Jiří Drahoš.

Zeman v roce 2018 prezidentskou funkci obhajoval. Podle úřadu byly jeho tehdejší výjezdy do krajů předvolební kampaní. „Došlo k využití funkce prezidenta republiky k vedení předvolební kampaně. Prezident to rozporoval, že žádnou kampaň nevedl, nicméně podle názoru úřadu část každého toho výjezdu do kraje naplňovala rysy volební kampaně,“ uvedl vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček.

„Miloš Zeman při volební kampani opakovaně porušoval zákon a jeho tým se výsledky kontroly snažil zamést pod koberec. Tato ‚nečekaná‘ informace zveřejněná tři roky po volbách jen ukazuje na slabost našich kontrolních orgánů,“ poznamenal k závěrům úřadu Drahoš.