Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V Jízdárně Pražského hradu byla zahájena největší výstava české moderní architektury

Na počest 150. výročí narození architekta Jana Kotěry byla v Jízdárně Pražského hradu otevřena nejrozsáhlejší výstava moderní architektury v českých zemích za posledních 20 let. Na ploše přes 2000 metrů čtverečních se představí více než 500 nejvýznamnějších architektonických děl a téměř 300 architektů působících na našem území od konce 19. století do současnosti. 

Výstava zahrnuje kromě fotografií a plánů také veliké množství modelů staveb v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a reprezentuje tak podobu českých zemí z pohledů všech krajů i architektonicky důležitých měst za posledních 120 let. Samotným jádrem výstavy je pak expozice věnovaná architektu Janu Kotěrovi.

Unikátní expozice je členěna do pěti oddílů a na její přípravě se podílelo dvacet kurátorů ze všech krajů České republiky. Výstavu obklopuje symbolický průvod stovky architektů narozených od poloviny 19. století až do konce Pražského jara.

Autoři výstavy připomínají i tři nerealizované projekty z poslední doby – návrh Národní knihovny Jana Kaplického, projekt přezdívaný Lední medvěd od Radana Hubičky, který měl stát na Vítězném náměstí a projekt architekta Petra Malinského pojmenovaný Zlaté vejce a navrhovaný do Revoluční ulice pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy. 

Výstava je přístupná od 1. září do 31. října 2021 vždy od 10 do 18 hodin a vstupné činí symbolických 20 korun.