Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Armáda pietou na Vítkově symbolicky ukončila misi v Afghánistánu, Zeman se nezúčastnil

Slavnostním nástupem na pražském Vítkově a vzpomínkou na padlé vojáky dnes česká armáda symbolicky ukončila své dvacetileté působení v Afghánistánu. Součástí nástupu byl i přelet vojenských letadel a vrtulníků. Pietní připomínky zahraniční mise se zúčastnili ústavní činitelé a zástupci velvyslanectví spojeneckých zemí. Vrchní velitel ozbrojených sil, prezident Miloš Zeman se akce nezúčastnil, protože se stažením vojsk NATO z Afghánistánu nesouhlasí.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v projevu uvedl, že dnešek symbolicky završuje největší a nejdelší operační nasazení armády v novodobé historii. „Byli jste součástí největší alianční operace v historii. Jsem pyšný, jak dobře jste reprezentovali Českou republiku,“ řekl přítomným vojákům a vojákyním.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata, který od dubna 2006 velel českým vojákům z provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), řekl, že se armáda na misi hodně naučila. „Máme větší sebevědomí a naše armáda získala ve světě respekt. Plnili jsme těžké úkoly a nikdy jsme se neschovávali za druhé. Posílilo nás to,“ uvedl.

Čtrnáct českých vojáků se ale z mise domů nevrátilo. V připomínku jejich oběti vojáci estné stráže postupně přinášeli fotografie padlých a kaplani přednesli krátkou vzpomínku. Následovala modlitba hlavního kaplana Jaroslava Knichala a minuta ticha, kterou doprovodila čestná salva a průlet letecké techniky. Nad Vítkovem přeletěly dva stíhací letouny Gripen i dopravní stroje CASA a Airbus A-319, doprovodily je transportní i bitevní vrtulníky, které vypouštěly dým v národních barvách.

Prezident Zeman se slavnostního nástupu a piety záměrně nezúčastnil. Podle svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident nedorazil proto, že s ukončením mise v Afghánistánu nesouhlasí. „O úctě k padlým vojákům a o úctě k jejich hrdinství nelze u pana prezidenta ani vteřinu pochybovat. S ukončením mise v Afghánistánu ale pan prezident nesouhlasil a nesouhlasí,“ uvedl. Pražský hrad tak na Vítkově zastupoval náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.