Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Polský prezident Andrzej Duda vyhlásil výjimečný stav u hranic s Běloruskem

Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek vyhlásil výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem. Požádala je o to v úterý vláda, která argumentuje přílivem migrantů přicházejících přes Bělorusko. Výjimečný stav ve 183 obcích na východě země má trvat 30 dnů. Podobná opatření už kvůli migrantům, které běloruský prezident Lukašenko dováží na hranice, přijala Litva i Lotyšsko.

„Jsem přesvědčen, že s ohledem na ohrožení jde racionální, adekvátní a přiměřený krok. Situace je nebezpečná a musíme se na ni připravit. Chceme režimu Lukašenka ukázat, že metody, které hodlá uplatnit, nebudou fungovat,“ uvedl polský ministr vnitra Mariusz Kamiński na tiskové konferenci, svolané po prezidentově rozhodnutí.

Premiér Polska Mateusz Morawiecki uvedl, že „situace na hranicích s Běloruskem je napjatá a kritická hlavně z důvodu, že režim Lukašenka se rozhodl přepravit migranty z Iráku – hlavně jsou to utečenci z Iráku – do Běloruska a vytlačit je do Polska, do Litvy a do Lotyšska, aby destabilizoval naše země.“

Polská pohraniční stráž uvedla, že jen v srpnu překazila přibližně 3 500 pokusů o nelegální překročení polsko-běloruských hranic. Výjimečný stav podle Varšavy umožní zvýšit kontrolu hranice. U hranic nebude možné pořádat žádné demonstrace, protesty, happeningy a podobně, dodal premiér Morawiecki v narážce akce, které na podporu migrantů pořádaly nevládní organizace na ochranu lidských práv.

Polští političtí komentátoři vidí za chováním Běloruska pomstu za to, že v Polsku získala azyl běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která se odmítla vrátit z olympiády v Tokiu do vlasti. Lukašenko navíc pohrozil, že migranty z Iráku, kteří se objevili v zemích sousedících s Běloruskem, by mohli nahradit „turisté z Afghánistánu“.