Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman kondoloval ruskému prezidentovi kvůli tragické střelbě na univerzitě v Permi

Na Permské státní univerzitě v Rusku dnes její student začal střílet na studenty a učitele. Někteří studenti se před útočníkem zabarikádovali v posluchárnách univerzity, další vyskočili z okna. Střelba si vyžádala šest mrtvých a 24 zraněných. Prezident Miloš Zeman v souvislosti s tragédii zaslal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi kondolenční dopis.

„Vážený pane prezidente, s lítostí jsem přijal zprávy o střelbě na univerzitě v Permi, kde bylo šíleným střelcem zavražděno nejméně osm nevinných obětí. Neštěstí je o to hrůznější, že se jednalo o mladé lidi, kteří měli život ještě před sebou,“ stojí v dopise, který prezident sepsal v nemocnici.

„Vím, že slova jsou jen slabou útěchou pro ty, kteří ztratili své nejbližší. Přesto využívám této příležitosti, abych vyjádřil jménem svým i jménem České republiky především rodinám obětí, ale i celému ruskému národu naši nejhlubší soustrast,“ kondoloval prezident.

Znění kondolenčního dopisu zveřejnil na stránkách Pražského hradu prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle informací nešlo tedy o teroristický útok, střelcem byl student Timur Bekmansurov. Podle serveru na sociální síti Vkontakte zveřejnil vysvětlení svého činu a prohlásil, že „o střelbě snil“ již dlouho a na zbraně šetřil peníze. Uvedl také, že jeho čin není motivován nábožensky nebo politicky, nýbrž nenávistí.