Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dnes začíná první část konference odborníků o „Zemanově“ kanálu Dunaj-Odra-Labe

Dnes v podvečer se uskuteční první část dvoudenní on-line konference na téma kanálu Dunaj-Odra-Labe, na které budou odborníci hovořit o ekologických a ekonomických dopadech možné výstavby nákladného projektu. Přípravu první části vodního koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda loni v říjnu. Tato etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun.

„Účelem konference je probrat jak ekologické, tak ekonomické dopady plánované výstavby kanálu Dunaj – Odra – Labe. Budeme se zaobírat tím, kolik to ve skutečnosti bude stát, srovnáním třeba s jinými druhy dopravy. V čem je co efektivnější, co je pro nás důležitější,“ uvedl mluvčí pořádající organizace Arnika Jiří Kaňa.

V úvodu konference vystoupí děkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jan Hradecký, který se věnuje tématům spojeným s říční krajinou a vodním hospodářstvím. Dále promluví Naděžda Johanisová z Katedry enviromentálních studií Masarykovy univerzity v Brně. se zabývá ekonomickými souvislostmi environmentálních a sociálních problémů. Třetím dnešním hostem bude Martin Kvizda z téže univerzity, který se specializuje na dopravní ekonomii.

Tématem prvního večera konference budou dopady na územní rozvoj dotčených obcí. „Už v dnešní době to silně dopadá na rozvoj obcí, které musí mít vyčleněné pozemky pro výstavbu tohoto kanálu,“ uvedl Kaňa. Odborníci se podle Arniky zaměří na to, jak moc lze spoléhat na fakta ve studii proveditelnosti, či zda by byl pro provoz koridoru dostatek vody.

Rozhodnutí Babišovy vlády o výstavbě obřího vodního díla kritizovali opoziční politici i zástupci ekologických organizací. Nesouhlas s projektem mimo jiné vyjádřili i zástupci Olomouckého kraje a přípravy loni odsoudily také desítky vědců. Stavbu kanálu naopak prosazuje prezident Miloš Zeman.