Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman po odchodu z Afghánistánu nevidí důvod dávat 2 procenta HDP na obranu

Prezident Miloš Zeman se domnívá, že odchodem spojeneckých vojáků z Afghánistánu se změnila situace a není potřeba směřovat k výdajům dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Po dnešní schůzce na zámku v Lánech to řekl předseda ODS Petr Fiala. Schůzky se zúčastnil také občanskodemokratický poslanec Pavel Blažek.

„Pan prezident zastává názor, že odchodem z Afghánistánu se situace změnila a že není potřeba směřovat k závazku dvouprocentních výdajů na obranu. My jsme zastávali názor, že to tak není, že je správné, aby Česká republika svůj závazek plnila a že ta dvě procenta by byla dobrá i pro podporu našeho průmyslu, inovací v České republice a z hlediska naší bezpečnosti,“ uvedl Fiala.

Rozpočet ministerstva obrany by příští rok měl činit 92,02 miliardy korun, v roce 2023 pak 99,9 miliardy korun. O rok později by měl vzrůst na 109,5 miliardy korun, čímž by se výdaje na obranu českého státu dostaly zhruba na 1,6 procenta HDP. Česko se přitom zavázalo, že v té době už bude vydávat na svou obranu dvě procenta hrubého domácího produktu. 

Poslanec Blažek po schůzce s prezidentem novinářům ještě sdělil, že Zeman je po rekondičním pobytu v plné formě. „Je to stále tentýž Miloš Zeman. Kdo očekával, že se z něj po pár dnech v nemocnici stal nějaký Milošek Zemánek, tak se hluboce mýlí. Pan prezident je zcela připraven na složitou povolební šachovou partii. Mluvili jsme o různých možnostech,“ řekl Blažek. „Prosím každého, aby nepodceňoval jeho myšlenkové schopnosti,“ dodal.