Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyznamená českého spisovatele Jaroslava Rudiše

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocení Záslužným řádem Spolkové republiky Německo českého spisovatele Jaroslava Rudiše. Vyznamenání předá 1. října u příležitosti Dne německé jednoty. Rudiše, který dlouhodobě žije v Berlíně, označil Steinmeier za jednoho z nejangažovanějších stavitelů mostů mezi Německem a Českem. 

„Jaroslav Rudiš se jako společensko-politicky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i pandemických časech,“ uvedla kancelář německého prezidenta.

Devětačtyřicetiletého Rudiše proslavily romány Grandhotel a Konec punku v Helsinkách nebo komiksová trilogie Alois Nebel. Německy napsal román Winterbergova poslední cesta nebo grafický román Nachtgestalten (Noční chodci), na kterém spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem.

Na konci srpna doprovázel spisovatel Rudiš prezidenta Steinmeiera na jeho cestě vlakem z Berlína do Prahy. Spisovatel tehdy řekl, že vlaky spojující českou a německou metropoli jsou pro něj symbolem svobody, proto i symbolicky vnímá, jaký způsob dopravy Steinmeier zvolil pro návštěvu Česka.